Menu
Cloud back I
Cloud back II
Birds
Island
Cloud front IV
Crane I
Crane II
Crane III
Cloud front I
Cloud front II
Cloud front III
Tablet view
Mobile view

Podstawy terapii poznawczo - behawioralnej

Nurt terapii poznawczo-behawioralnej wywodzi się ze współczesnych teorii dotyczących funkcjonowania człowieka, a skuteczność stosowanych w jego ramach metod została zweryfikowana naukowo. Terapia poznawczo-behawioralna prowadzona jest w formie pracy indywidualnej, grupowej, z parą, rodziną, dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Pacjent i terapeuta aktywnie pracują razem nad zidentyfikowaniem problemu i określeniem celów terapii. Poszukując związku pomiędzy myślami i interpretacją zdarzeń a emocjami, uczuciami i zachowaniem, koncentrują się głównie na problemach pojawiąjących się w obecnym etapie życia. W toku terapii pacjent odkrywa jakie posiada wzorce zależności pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniami, wie jakie strategie są stosowane przez terapeutę, uczy się technik, które pozwalają mu samodzielnie radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami, razem z terapeutą ocenia ich skuteczność. Pacjent ma prawo zgłaszać wątpliwości, nie zgadzać się z terapeutą a także poprosić o jego zmianę.  

Sesje odbywają się zwykle raz w tygodniu i trwają 50 minut. Terapia poznawczo-behawioralna jest terapią krótkoterminową, co oznacza, że zwkle trwa od kilku do kilkunastu spotkań. Długość terapii może być jednak bardzo różna, w zależności od ilości i złożoności problemów z jakimi zgłasza się pacjent. Po zakończeniu terapii odbywa się jeszcze kilka spotkań w dłuższych odstępach czasu (np. kilka miesięcy), w celu podtrzymania efektów terapii. W zależności od natężenia problemów psychoterapii może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z farmakoterapią.

 

Dane kontaktowe

Centrum Psychoterapii
Poznawczo-Behawioralnej
ul. Sudecka 145 B
53-128 Wrocław
Polska

Telefon

+ 48 602 458 502

E-Mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.